Tablókon mutatják be a rendszerváltás időszakát, történéseit
30 éve szabadon- címmel nyílt kiállítás pénteken a Fő téren. A fémállványzaton elhelyezett 13 tabló időrendben mutatja be, hogy miként jutott el Magyarország a szocialista, kommunista diktatúrától a rendszerváltozásig
30 éve szabadon- címmel nyílt kiállítás pénteken a Fő téren. A körbejárható, szerelt fémállványzaton elhelyezett 13 magyar és angol nyelvű tabló időrendben mutatja be, hogy miként jutott el a kelet-európai térség, köztük Magyarország a szocialista, kommunista diktatúrától a rendszerváltozásig. A már több hazai városban bemutatott, Tapolcán november 2-ig megtekinthető szabadtéri tárlatot az időjárásra való tekintettel a városi moziban nyitotta meg Dobó Zoltán polgármester és Balogh Gábor, a Terror Háza Múzeum történésze.
Dobó Zoltán elsősorban tizenévesen átélt személyes élményeit osztotta meg az előző politikai rendszerrel kapcsolatban, végül feltette a kérdést, hogy vajon 30 évvel a rendszerváltás után, valóra váltak-e azok az álmok, elképzelések, amelyek az elképzelt nyugati mintájú jólét eljövetelének hitére épültek.
Balogh Gábor szerint, a rendszerváltozással és mindazzal ami akkoriban történt Európában foglalkozni kell. – 1945 után azt az ígéretet kapta a szovjetektől ez a térség, hogy most aztán eljött a tejjel-mézzel folyó Kánaán. Ezzel szemben Sztálin halála után három hónappal már felkelések vannak az NDK-ban, három évvel később Lengyelországban, majd Magyarországon, később Csehszlovákiában…fogalmazott a Terror Háza Múzeum történésze, aki a rendszerváltáshoz vezető történelmi utat vette górcső alá. Beszédét Varga Bélának a nemzetgyûlés volt elnökének gondolatával zárta: ” a szabadság nem körülmény, hanem feladat”.
A felszólalásokat követően egy igényes irodalmi, zenés összeállítást tekinthettek és hallgathattak meg a jelenlévők. Cseh Tamás már saját korában kultikussá vált dalai szólaltak meg Csépai Eszter színművésznő és az őt gitáron kísérő partnere értő tolmácsolásában. /tl/