2024/11/22

„A zene egyedülálló és nélkülözhetetlen erőforrás”

"A zene lelki táplálék, amely semmi mással nem pótolható. Aki nem él vele, lelki szegénységben él és hal. Vannak a léleknek régiói, melyeket csak a zene világít meg, rendeltetése belső világunk megismerése"

„A zene lelki táplálék, amely semmi mással nem pótolható. Aki nem él vele, lelki szegénységben él és hal. Vannak a léleknek régiói, melyeket csak a zene világít meg, rendeltetése belső világunk megismerése” – idézte Kodály Zoltán zeneszerzőt Péni Béla, a Tapolcai Járdányi Pál Zeneiskola igazgatója a Zene Világnapja alkalmából tartott közös tanár-növendék koncertet megelőző köszöntőjében Tamási Áron Művelődési Központban hétfőn.

 

Péni Béla: Az értékőrzés, értékmentés, a minőség közvetítése is a feladatunkká vált, amit a szülők is joggal várnak el tőlünk…

 

Az igazgató a kor kihívásait is megemlítve hangsúlyozta, Magyarország rengeteg hangszeres művészt, karmestert és zeneszerzőt adott a világnak, amely a hazai zeneoktatásnak is köszönhető. – Ennek vagyunk mi is részei az alapfokú művészeti oktatással, mely nélkül nem lennének középiskolások, akadémisták és később nem lennének művészek sem. Sajnos napjainkban nagy kihívásokkal kell szembenéznünk, többek között azzal is, hogy a mindennapi életben egyre kevesebb értékes zenét hallgatunk, miközben az üzleti alapon gyártott és marketing eszközökkel népszerűsített, terjesztett divatzenék minden korosztály figyelmét elvonják, ízlésüket átalakítják. Az általános iskolákban lecsökkent, a középiskolák felsőbb évfolyamaitól  pedig megszűnt énekoktatás nagy felelőséget jelent számunkra. Értékőrzés, értékmentés, a minőség közvetítése is a feladatunkká vált, amit a szülők is joggal várnak el tőlünk…- fogalmazott Péni Béla, aki szerint a passzív befogadó irányultság jellemző korunkra, pedig  értékesebb az aktív, reaktív folyamatokba történő bekapcsolódás, a hangszeres-énekes tanulás, a közösségi  élmények, a zenélés gyakorlása, a tanulás, a  siker és a kudarc kontroll alatti megélése, az akaraterő fejlesztése. Ebben segít a zene, mint egyedülálló és nélkülözhetetlen erőforrás- hangsúlyozta az igazgató.  A felvezető gondolatokat követően sorra léptek színpadra az iskola legtehetségesebb tanulói és tanáraik.  A színpadon zongorakísérettel előadott egyéni, vagy éppen duóban megszólaló hangszeres produkciók, továbbá a zenekari keretek között felcsendülő muzsikák egyaránt szép zenei élményt kínáltak a klasszikus műfajok kedvelőinek. Ugyanakkor a jazz műfaj, illetve az Europe rock együttes 80-as években népszerű, legnagyobb slágerének, a The Final Countdown igényes zenekari feldolgozása sem maradt ki a repertoárból.

 

Román Iván és Farkas Mihály művész tanárok előadása

 

Paganini A-moll szonátájának első tételét Farkas Mihály (gitár), Román Iván (hegedű) adta elő. Mozart Menüttjét Almási Ádám és tanára Péni Béla tolmácsolta kürtön.  Kabalevszkij C-dúr koncertjének első tételét Király Emőke Mária zongorakíséretével Király Emőke adta elő fuvolán. J.S Bach Arioso című művét Király Lajos interpretálta fuvolán. Ed Koshinski vérpezsdítő művét, a The Dance of the Drums-ot Tóth Péter és Fazekas Ádám ütősök játszották el a közönségnek. Boguslaw Furtok bőgőre írt szerzeményét Gadó Sára tolmácsolta. A Járdányi csellózenekara Smetana Moldvájával remekelt, a fuvola zenekar pedig egy Colin Evans művel, a Take it from the lop -al lopta be magát a közönség szívébe.  A cselló és a fuvola zenekar együtt a svéd Europe zenekar Végső visszaszámlálás című dalát adta elő, Végül Terry Gilkison: The Jungle Book című művével zárta a koncertet Zavaczkiné Fehér Éva (fuvola), Tóth-Rompos Patrícia (fuvola), Kovács Adrienn (cselló), Farkas Mihály (gitár) Haga Kálmán harsona és Tóth Péter, Fazekas Ádám (ütőshangszerek). /Fotók: Töreky L./

 

 

Vélemények összegzése
Nincsenek hozzászólások

Sajnáljuk, a hozzászólási lehetőség jelenleg zárva van.