2024/12/22

Nem csak egy zeneiskola – fél évszázados jubileumot ünnepelt a Járdányi   

A Járdányi Pál Zeneiskola Alapfokú Művészeti Iskola fennállásának 50 ( 50+1) éve egy kiváló jubileumi gálakoncertben sűrűsödtek össze a Csermák József Rendezvénycsarnokban

A Tapolcai Járdányi Pál Zeneiskola Alapfokú Művészeti Iskola fennállásának 50 ( 50+1) éve és a zeneoktatás terén elért eredményei egy kiváló jubileumi gálakoncertben sűrűsödtek össze május 20-án este, a Csermák József Rendezvénycsarnokban. A nagy érdeklődés mellett megrendezett  jubileumi gálát az ünnepi gondolatok és kitüntetések átadása mellett, az oktatási intézmény vonós-,  ütős- és fúvószenekari produkciói tették zenei téren felejthetetlenné.

 

A rendezvény jelentőségét és népszerűségét jól jellemezte, hogy azt a sok száz helyi zenekedvelő, továbbá a város önkormányzatának vezetői, képviselői mellett megtekintette számos testvériskola vezetője, méltatta dr. Navracsics Tibor, a térség országgyűlési képviselője, Szűcs Attila, a Balatonfüredi Tankerületi Központ szakmai vezetője és Uher Bertalan, a Veszprémi Csermák Antal Zeneiskola igazgatója, a Magyar Zeneiskolák és Művészeti Iskolák Szövetségének elnökhelyettese is.

 

Dobó Zoltán polgármester: Ez az intézmény sokkal többet adott annál, minthogy egyszerűen csak zeneiskolaként tekintsünk rá… 

 

A közönséghez, a Járdányi  volt és jelenlegi növendékeihez, pedagógusaihoz elsőként Dobó Zoltán szólt, aki köszönetet mondott mindazoknak, akik az elmúlt ötven évben az oktatási intézményt létrehozták, ott tanítottak, vagy bármilyen szempontból, de segítették az intézmény fennmaradását és működését.  A polgármester szerint, Tapolca újbóli várossá válásával szinte egyedős zeneiskola tette lehetővé, hogy a helyi gazdasági, társadalmi és sport teljesítményekhez hasonlóan, a zeneművészet területén is babérok teremjenek Tapolcán. – Nem volt egyszerű a kezdet, de most mégis itt állunk rengeteg idő és erőfeszítés után, mely mögött emberek sokasága, zenepedagógusok, helyi családok, gyermekek vannak. 50 év alatt több mint száz tanár tanított a város zeneiskolájában és több ezer gyermek tanult itt, de az intézmény sokkal többet adott annál, minthogy kizárólag zeneiskolaként tekintsünk rá. Az itt tanuló növendék megtanult alkalmazkodni,  alkalmazkodott a kottához, a zenésztársai játékához, számos zenei szabályhoz. A sok szabály, a gyakran megterhelő gyakorlás végén mindig csoda született- fogalmazott a polgármester, aki mindenkit arra biztatott, hogy érezze meg ezt a csodát, ami által egy éretlen gyermekből zeneművész lesz, egy olyan szakember, aki képes szórakoztatni, érzelmeket közvetíteni, elvarázsolni hallgatóit.

 

Dr. Navracsics Tibor országgyűlési képviselő: Bízom benne, hogy a tapolcai zeneiskola, ahogy korábban, úgy a jövőben is a térség kultúrájának fontos szereplője lesz…

 

Dr. Navracsics Tibor országgyűlési képviselő személyes emlékeinek felelevenítésével kezdte köszöntőjét. Elmondta, azon szerencsések közé tartozik, akik hajdanán Tapolca zeneiskolájában tanulhattak, ráadásul büszkeséggel tölti el, hogy Borsányi Gábor mellett, édesapjának, az akkori gimnáziumi igazgatónak is nagy szerepe volt az iskola létrejöttében. – Ma már elmondhatjuk, hogy két teljes generáció nőtt fel a helyi zeneiskolának köszönhetően egy minőségi zenekultúrában… Nekünk magyaroknak talán fontosabb a zene, mint más nemzeteknek, hiszen ha meg akarjuk értetni magunkat a világban, olyan kommunikációs csatornákhoz kell nyúlnunk, amit mindenki ért, hiszen nem bízhatunk abban, hogy idegenben, magyarul megszólalva eredményt érhetünk el.  Nem véletlen, hogy a világ zeneirodalmának olyan nagy számban adtunk híres zeneszerzőket, zenészeket. Fontos, hogy gyermekeink értsék, műveljék a zene nyelvét és legyünk büszkék rá, hogy ilyen erős zeneiskolai hálózattal kevés nép büszkélkedhet. Bízom benne, hogy a tapolcai zeneiskola továbbra is a térség kultúrájának fontos szereplője lesz, ami előmozdítja azt az igényességet és életminőséget, amely valóban érdemessé teszi élni az életet. Boldog születésnapot!-  zárta köszöntőjét dr. Navracsics Tibor.

 

Díszoklevél és emlékplakett járt Péni Béla igazgatónak, amelyet  Uher Bertalan, a Magyar Zeneiskolák és Művészeti Iskolák Szövetsége elnökhelyettese adott át számára a szövetség nevében

 

Péni Béla, aki 2006 óta  igazgatója a Járdányi zeneiskolának, elsőként a köszönet hangján szólalt meg. Megkülönböztetett szeretettel  és tisztelettel említette az iskola alapítói mellett, Takácsné Németh Magdolna nevét is, aki 1971-től, tehát az alapítás évétől növendékként, majd 1980-tól mint tanár vesz részt az intézmény életében. Az idén 41. zeneiskolai tanévét megkezdő igazgató az iskola történetéről szólva elmondta, hogy az első  tapolcai  zeneiskola alapító tanárai, Borsányi Gábor, Csonka Gyuláné, Dolinka Erzsébet, László Árpád, Martos Katalin, Puskás Lajos, Reindl Gabriella és  Tóth Gyöngyvér voltak. A gimnázium épületéből 1982-ben költöztek át az I. számú általános iskola (ma Bárdos iskola) épületébe, ahol aztán 1988-ig működött az intézmény. Járdányi Pál zeneszerző nevét ebben az évben, a Kendeh Gusztáv igazgató vezetésével a jelenlegi épületbe költözéskor vette fel az intézmény. Péni Béla ünnepi gondolatai zárásaként, egy volt növendék levelét olvasta fel, aki arról vallott, hogy az ott töltött kilenc év alatt, számára az iskola a világ közepévé, második otthonává vált és képes volt átsegíteni az élet nehézségein. A levél írója reményét fejezte ki, hogy a jövőben még sokakban fog mély nyomot hagyni az intézmény, leginkább a zenetanulás mellett ott megtapasztalható szeretet miatt…  Az 50 éves jubileumi  ünnepségen Uher Bertalan, a Magyar Zeneiskolák és Művészeti Iskolák Szövetsége elnökhelyettese az elnök üdvözletét tolmácsolta Budapestről, majd átadta a szövetség díszoklevelét Péni Béla igazgatónak. – Kívánjuk, hogy még számtalan éven keresztül oktathassanak Tapolcán megszámlálhatatlan tehetséget, de elsősorban azt, hogy még sokáig átadhassák a zene örömét és az együttmuzsikálás lehetőségét- fogalmazott a szövetség elnökhelyettese. Péni Béla igazgató, Tapolca díszpolgára, mint a Tapolcai Ifjúsági Fúvószenekar karnagya és művészeti vezetője, 39 éves odaadó, lelkiismeretes, magas szintű zenekarvezetői tevékenységéért a szövetségtől a „Magyar Művészetoktatásért” Plakett elismerését is átvehette.

 

 

Nagy taps járt a Román Iván vezette vonósoknak, akik Vivaldi egyik művével, abban pedig Király Emőke szólójátékával is remekeltek 

 

A jubileumi koncert az iskola Román Iván vezetésével működő vonószenekarának előadásával indult. Elsőként Mozart: Sinfonietta című művének első tételét játszották el, majd Vivaldi G-dúr hegedűversenye következett Király Emőke szólójátékával. Kókai: Kis verbunkos zenéje volt a következő felcsendülő vonós darab, majd a közönség egyik nagy kedvence, Morricone A Profi filmhez írt híres dallama aratott nagy sikert. A zenekar műsora Weiner Leó Divertimentojánek két tételével, a „jó alapos csárdás” és a „róka-tánc” remek előadásával és az érte járó nagy tapssal ért véget.

 

A zeneiskola ütősei Tóth Péter tanár vezetésével  a nagyzenekarokban, de trióban is nagyon jók voltak

 

A vonósok a Tóth Péter művésztanár vezetésével működő ütőegyüttesnek adták át a színpadot, illetve annak előterét. Nebojsa Jovan Zivkovic:  Trio per Uno című darabját adták elő elsőként, majd Leonard Bernstein: West Side Story-jának  Amerika című részletét. Végül Josh Gottry: Casendes latinos hangzásvilágú utcai dobzenéjével és Jeff Smith: Inkodo című ütőhangszerekre írt művével, a dobosok harcra hívó vérpezsdítő ritmusaival aratták le a közönség elismerését az ütősök.

 

 

Büszkén állnak a közönség előtt a zeneiskola fúvósai, hiszen nagyszerű zenei előadással járultak hozzá az 50 éves jubileumi gálakoncert sikeréhez

 

A jubileumi est minden bizonnyal legjobban várt zenei produkciója a Péni Béla karnagy vezetésével működő fúvószenekar előadása volt. Johann Sebastian Bach: „Már nyugosznak a völgyek” című korálját hallhatta tőlük először a közönség. Az előadás azonnal megmutatta a zenekar tudását, felkészültségét, bebizonyítva, hogy a fúvósok is tudnak fennkölt dallamokat játszani. Steven Reineke:  Pilatus – Mountain of Dragons (A sárkány hegye), majd  Jacob de Haan: Concerto d’ Amorecímű darabjának interpretációja pedig egy szemernyi kétséget sem hagyott afelől, hogy minden vitán felülálló nagyszerű zenei minőséget kapott a tapolcai zeneszerető közönség a nagyzenekartól. A tartalmas és rendkívül ízletes zenei tortára végül tejszínhabként felkerült a  ABBA blokk is, a Dancing Queen, a Mamma Mia, a Fernando, a The Winner takes it all, amely fúvós változatban is talán örök közönség kedvenc marad.  A vastaps, az ováció a jó előadásokon, a kitűnő hangzáson túl, az idén 50+1 éves Járdányi Pál zeneiskola fél évszázados teljesítményének is szólt a város rendezvénycsarnokában. /Töreky László/

 

Vélemények összegzése
Nincsenek hozzászólások

Sajnáljuk, a hozzászólási lehetőség jelenleg zárva van.