Bízz magadban, ne hallgass magadra!- Az atya, aki tudja, hogy miként szerezheted vissza az elveszett önbecsülésedet
Pál Feri atya, mentálhigiénés tanácsadó neve nagyon jól cseng azokban a körökben, ahol a hit, a mentális egészség és az önismeret kérdései felmerülnek
Pál Feri atya, mentálhigiénés tanácsadó neve nagyon jól cseng azokban a körökben, ahol a hit, a mentális egészség és az önismeret kérdései felmerülnek. Előadásmódja, stílusa azonban nem akadémiai szárazságú, sokkal inkább egy remek stand-up kabaréra emlékeztető. A mély és hasznos mondanivaló, a fergeteges humor és az előadói profizmus egyvelege volt a tapolcai Lelki Egészségfejlesztési Központ által szervezett teltházas Pál Feri előadás a Tamási Áron Művelődési Központ színháztermében a napokban.
Az önbecsülés fontosságáról, gyermekkori elvesztésének okairól, tudatosításának és visszaszerzésének fontosságáról osztotta meg gondolatait a római katolikus pap és mentálhigiénés tanácsadó szakember. – Vannak, akik elképesztő mélységekből is képesek talpra állni, míg másokat apró nehézségek is padlóra küldenek. Kettőjük között a nagy különbséget a reális önbecsülés megléte, vagy hiánya jelenti- adta meg az előadás alapgondolatát az előadó, aki szerint az életnehézségekkel való megküzdés eredményessége egyértelműen párhuzamba állítható az önbecsüléssel.
Ahogy az is, hogy valaki fiatalkori bűnelkövetőből végül tisztességes felnőtt, vagy bűnöző válik-e- érzékeltette a problémakör messze mutató vetületeit az előadó. A legérdekesebb, hogy ez utóbbi esetben az iskolázottság, az anyagi háttér minőségénél is fontosabb tényező volt az önbecsülés szintje – hivatkozott egy konkrét amerikai kutatásra az atya. És, hogy miből is vehetjük észre, hogy önbecsülésünk nem éri el azt a szintet, amire szükségünk lenne? Elárul minket a viselkedésünk, kommunikációnk, amely ilyen esetekben gyakran támadó-védekező jellegű, okoskodó, vagy éppen önhibáztató. (Mindhárom jól parodizálható, bizonyította be Pál Feri a közönséget alaposan megnevettetve) Társasági, családi veszekedéseink közben, önbecsülés nélküli gondolataink, kommunikációnk árulkodóak és kevés közük van a realitásokhoz. Ennek felismerése azonban nem könnyű, de nem is lehetetlen- állítja a mentálhigiénés szakember. Amikor önhibáztató gondolataink időről-időre megjelennek a fejünkben, már gyanakodhatunk, hogy az alacsony önbecsülésünk beszél helyettünk. Ideje hát döntést hoznunk, hogy” most szidtam magam utoljára, az önbántalmazást ebben a pillanatban végérvényesen abbahagyom”. – Önbecsülés hiányában velünk van egy önbántalmazó belső hang, amely mindig elégedetlen, ezért így szól: béna vagy! … úgysem fog sikerülni!…, mások sokkal jobban csinálják!…, egy nulla vagy!…te vagy a hibás!. A gyógyulás első lépése- mutatott rá Pál Feri atya- hogy felismerem, nem én szólok, ez csak egy lélekgyilkos hang bennem, és azért voltam évtizedekig pocsékul, mert hittem neki.
Bízz magadban, ne hallgass magadra! – oldotta humorral a szakember az elmondottakat, de valódi, szakmai magyarázatot is adott arra, hogy miért és mikor alakul ki az alacsony önbecsülés. Természetesen a kora gyerekkorban, amikor „az óvodás, kisiskolás fiatalt nem úgy szeretik, nem úgy nevelik, ahogy őt kell”. Az előadó végső konklúziója azonban az volt, hogy akármi is történt velünk a gyermekkorban, magunkkal cipelt súlyos, sérelmekkel és elfojtásokkal terhelt lelki tarisznyáinkat ideje letenni, elhagyni egy boldogabb, kiegyensúlyozottabb élet reményében./Töreky László/