Az első 500 kW teljesítményű, 1200 kWh-s kapacitású energiatárolót az Európai Unió támogatásával megvalósuló, összesen 3.8 Milliárd forint költségvetésű IElectrix projekt keretében Zánkán helyezte üzembe az E.ON. A fejlesztést bemutató sajtótájékoztatót szeptember elsején tartották a helyszínen Zánka közigazgatási területén, a 71-es út mellett. Megtudtuk, a frissen telepített és üzembe állított mobil energiatároló segítségével Zánka környékén kezelni lehet a nyári időszakban megemelkedett energiafogyasztásból eredő feszültségingadozást.

 

Jobbról, Kiss Attila vezérigazgató: Az E.ON komoly felelőssége, hogy a megújuló energiát a hálózatba tudja integrálni… /Fotók:tl/

 

Közép-Európa első 500 kW teljesítményű, 1200 kWh-s kapacitású energiatárolója Zánkán épült meg 

 

Kiss Attila az E.ON Hungaria Csoport elnök-vezérigazgatója a sajtó képviselőinek elmondta, hogy az E.ON-nál abban hisznek, hogy a jövő zöld lesz, amelyhez elválaszthatatlanul hozzátartozik a megújuló energiaegységek által termelt energia. – Hazánk energiaellátásának ma 15 százalékát megújuló energiák eredményezik. Ez a 15 százalék négyszer akkora, mit amekkora egy évvel ezelőtt volt. Az E.ON komoly felelőssége, hogy ezt az energiát a hálózatba tudjuk integrálni úgy, hogy közben az ügyfelek számára megbízható szolgáltatást tudjunk nyújtani. Elkötelezettek vagyunk egy biztonságos, üzembiztos, fenntartható zöld hálózat kiépítésében. Cégünk elkötelezte magát annak érdekében, hogy széndioxid kibocsátását 2030-ig a felére, 2050-ig pedig nullára csökkenti. Amit itt látunk az projektünk egyik nagyon impozáns lépése, egy mobil energiatározó.

 

Filep Miklós zánkai polgármester: Szívesen támogattuk a beruházást, mert fontosnak tartottuk településünk fejlődése szempontjából… 

 

Filep Miklós Zánka polgármestere rámutatott, hogy a megvalósult fejlesztés a térségre jellemző téli-nyári fogyasztás különbségéből adódó feszültségproblémákat tudja majd kiegyenlíteni. – Településünk fejlődését szem előtt tartva fontosnak tartottuk, hogy Zánka részt vegyen ebben a projektben és lehetőségeinkhez mérten segítettük annak megvalósulását – hangsúlyozta a polgármester, aki – mint elmondta- rendkívül büszke arra, hogy Közép-Európában, Magyarországon,  itt Zánkán valósulhatott meg a beruházás.

 

 

Mark Ritzman: Szükséges kreatívnak lenni, szükséges a most megvalósult innováció…

 

Mark Ritzman az E.ON Innavation ügyvezető igazgatója és  az IElectrix program technikai igazgatója – mint fogalmazott- nagy örömmel jött el a helyszínre, hiszen a villamos energia hálózatokat érintő innováció az energetikai átmenet kulcsa. – Csak ha a hálózatok lehetővé teszik, akkor valósulhat meg az energetikai átállás. Képzeljék el, hogy a jelenlegi hálózatokat 10-20 évvel ezelőtt tervezték meg és még néhány évig használnunk kell őket. Tíz éve még azt gondoltuk, hogy lesz néhány nagy erőmű, ami ellátja az emberek millióit energiával. Néhány év múlva azonban több millió szélfarm  és napenergia hasznosító eszköz áll rendelkezésünkre, amelyek elektromos energiát  biztosítanak a háztartásoknak, az elektromos járműveknek és a hőszivattyúk számára. Azonban közben az energiafogyasztás növekszik és ha ez a mai ütemben zajlik, 2-3 éven belül nehézségeket, szűk keresztmetszetet okozhat a rendszerben, ám egy fejlettebb infrastruktúra kiépítése még időbe telik. Miért ne használhatnánk hát akkumulátorokat, hogy növeljük a kapacitást?  Szükséges kreatívnak lenni, szükséges a most megvalósult innováció! Ma van a tanévnyitó Magyarországon. Ma, 2021. szeptember elsején,  amikor az iskola elkezdődök a magyar gyerekek számára, mi is teszünk egy lépést itt Zánkán az emberek jövőjéért- hangsúlyozta Mark Ritzman.

 

A konténerben…

 

Pierre-Jacques Le Quellec: Ezekkel a beruházásokkal javítjuk a megújuló energiaforrások integrálódását a meglévő elosztóhálózatokba…

 

Pierre -Jacques Le Quellec az IE electrix program koordinátora rámutatott, hogy az IElectrix egy uniós projekt, amely az európai bizottság társfinanszírozásával valósul meg. –  A Horizont 2020 kutatási és innovációs program keretében egy konzorciumot hoztunk létre, nyolc európai ország közreműködésével, 15 európai és egy indiai partnerrel. Jelenleg öt helyszínen indult el a demo, amelyből kettő Magyarországon valósult meg. Ezekkel a beruházásokkal javítjuk a megújuló energiaforrások integrálódását a meglévő elosztóhálózatokba, miközben a projekt keretében segítjük a helyi energiaközösségek fejlődését, a jövő energia rendszerének felépítését- fogalmazott a program koordinátora. /Töreky László/

 

 

Konténerekbe tárolja a napenergiát az E.ON – Zánkán megvalósult innováció az energetikai átmenet jegyében

| gazdaság, hírek |