Igyekeztem olyan könyvet az olvasó kezébe adni, ami ugyan helytörténeti témában íródott, de nem szárazan tudományos, inkább anekdotáktól színes, történetekben gazdag, olvasmányos és remélhetőleg szórakoztató is- árulta el Mánya László, aki Diszelről szóló, magánkiadásban megjelent történelmi útikönyvét rendhagyó módon nem egy művelődési intézményben, hanem Bene Károly kocsmájában mutatta be az érdeklődőknek az elmúlt hét pénteken.

 

Mánya László két évtized alatt építette fel otthonát a település egyik régi, impozáns malomépületének értékmegőrző felújításával. Mint mondta, ezen időszakban nagyon megszerette az itt élő embereket. Nem csoda, hogy azt a “sok kedvességet, barátságot és segítőkészséget”  amit a diszeliek részéről tapasztalt, valamiképpen viszonozni is szerette volna.

 

Mánya László és a felújított diszeli malomból kialakított otthon. A szerző helytörténeti könyvével köszönte meg a tősgyökeres diszeleiek barátságát  /fotók:tl/

 

Első gondolata az volt, hogy a helyi malmokról ír egy könyvet, az ötletből végül elhivatott,  hosszantartó helytörténeti, levéltári kutatás lett.  És persze egy olyan mű, amelyre bátran támaszkodhatnak és hivatkozhatnak azok, akik a jövőben folytatni kívánják Diszel múltjának kutatását, szellemi és tárgyi örökségének feltárását.  A szerző a tények tudományos igényű feltárása mellett, leginkább arra törekedett, hogy könyve olvasmányos, helyenként kifejezetten szórakoztató legyen, mentes a tudományos műveket jellemző száraz tényközléstől, statisztikáktól. Ha fellapozzuk és belemerülünk a sorokba, azonnal megtapasztaljuk ezt a szándékot, miközben megismerjük a település és Diszel név eredetét, a terület társadalmának rétegződését, hajdan élt nevezetesebb lakóit, tetteit.  De mesélnek nekünk a régi térképek, fotók és természetesen maga a szerző, aki megértette, tudja, hogy a fellelhető írásos dokumentumok gyakran a mindenkori korszellem és politika termékei, arról érdemes lefejteni azt, ami az igazság keresésében akadályoz…

 

Egy könyvbemutató amelyet egy korsó sör, egy csésze kávé vagy üdítő mellett élveztek a jelenlévők

 

Diszel mesélő történelmi útikönyvéből a diszeli malmok tulajdonviszonyai mellett megtudhatjuk többek között azt is, hogy az 1924-25-ös esztendő miért hozott a falu életébe nagy izgalmakat, vagy néhány évvel korábban a hírhedt 1919 szeptemberében lezajlott diszeli progromban valóban dobáltak-e csecsemőket, zsidó lányokat a kutakba, vagy csak az ellenséges propaganda és felelőtlen közírók “munkája” ferdítette torzképpé a korabeli eseményeket. Mánya László könyve azonkívül, hogy igényes és szórakoztató, nem szokványos  abban az értelemben sem, hogy nincs rajta feltűntetve vételi ár. A szerző ezt alaposan megindokolta, majd a könyvbemutatón jelenlévőket arra kérte, hogy csak annyit dobjanak be érte egy kis gyűjtődobozba, amennyit az számukra megér, “ha az egy tojás, az sem baj”- mondta mosolyogva. Természetesen a résztvevőknek sokkal többet ért meg az elhivatott szerző irodalmi ajándéka, amely körül kellemes beszélgetés, nosztalgikus eszmecsere is kialakult a diszeli vendéglátóhely asztalainál.  /Töreky László/

 

Elkészült Diszel mesélő történelmi útikönyve

| hírek, közélet, kultúra, Múltidéző |