2024/12/23

MOVEMBER- Egy mozgalom a férfiak egészségéért

A MOVEMBER egy nemzetközi mozgalom, a szó a november hónap és az angol bajusz szó rövidítéséből keletkezett. A mozgalomhoz csatlakozók novemberben bajusz vagy szakállnövesztéssel hívják fel a figyelmet a férfiak egészségügyi problémáira (beleértve a prosztatarákot,

A MOVEMBER egy nemzetközi mozgalom, a szó a november hónap és az angol bajusz szó rövidítéséből keletkezett. A mozgalomhoz csatlakozók novemberben bajusz vagy szakállnövesztéssel hívják fel a figyelmet a férfiak egészségügyi problémáira (beleértve a prosztatarákot, a hererákot és a lelki betegségeket is) és azok megelőzésére. A szűrővizsgálatokon való részvétel életeket menthet, így évente ajánlott a prosztata szűrésen való részvétel. Tegyenek minél többet az egészségükért! – hívja fel a figyelmet a MOVEMBER mozgalom kapcsán dr. György Annamária, a tapolcai EFI iroda vezetője.  

– Ha a 45+-os férfiak részt vesznek urológiai szűrővizsgálaton akkor a prosztata állapotán túl a vese, herék és a húgyhólyag állapotáról is képet kaphatnak. Az időben illetve korai stádiumban felismert prosztatadaganatok már jó eséllyel gyógyíthatók, általában egy egyszerű vérvétellel is kimutathatók. A prosztata szűrővizsgálat általában vérmintából PSA- szint (prosztata specifikus antigén) mérésével történik, melyet ajánlott urológiai fizikális vizsgálattal és ultrahang vizsgálattal is kiegészíteni. A PSA emelkedett szintje a prosztata megnagyobbodására vagy daganatra is utalhat. A jóindulatú prosztata megnagyobbodás általában nem alakul át rákká, de okozhat hasonló tüneteket, mint a prosztatarák, a megnagyobbodott prosztatának köszönhetően, amely nyomja a húgycsövet.

A prosztata-megnagyobbodásra többek között az alábbi tünetek hívják fel a figyelmet:

– vizeletürítés számának növekedése, nehezítettsége;

– vizeletcsöpögés;

– vér a vizeletben és/vagy az ondóváladékban;

– erekciós problémák.

Néhány tipp a férfi egészség megtartásában:

– azoknak az embereknek a társaságában való tartózkodás, ahol jó érzés lenni;

– sok beszélgetés, odafigyeléssel;

– tudatosság, kockázatok ismerete;

– önellenőrzés, testanalízis;

– minél több testmozgás.

Az egészséges, aktív életmód segít a fizikai és lelki jóllét megtartásában és megbetegedés esetén a

felépülésben- állítják az egészségügyi szakemberek. /tl/

Vélemények összegzése
Nincsenek hozzászólások

Sajnáljuk, a hozzászólási lehetőség jelenleg zárva van.