2025/06/24

Megemlékező sétatúra tapolcai gimnazistákkal

A második világháború európai harcainak befejezése, és az 1945. március 27-én lezajlott tapolcai ütközet 80. évfordulója emlékére egy rendhagyó, de hagyományteremtő szándékú múltidéző túrán vettek részt a Batsányi János Gimnázium 11. évfolyamának diákjai. A Mátyás Botond

A második világháború európai harcainak befejezése, és az 1945. március 27-én lezajlott tapolcai ütközet 80. évfordulója emlékére egy rendhagyó, de hagyományteremtő szándékú múltidéző túrán vettek részt a Batsányi János Gimnázium 11. évfolyamának diákjai.

A Mátyás Botond Hunor honvéd főhadnagy, gimnáziumi óraadó tanár és Hangodi László történész-főmuzeológus szervezésben s vezetésével megtartott sétatúra a Tapolcáért vívott 80 évvel ezelőtti ütközet öt terepi helyszínét érintve elevenítette fel a német és a szovjet csapatok közötti összecsapás egyes részleteit. A gimnáziumtól elindulva a város nyugati peremterületein, a Séd-völgy mentén, a Gátvereti-legelőn és a Sűrű-Haraszton emléksétáló diákság az egyes állomásokon megtudhatta a tapolcai ütközet egymás utáni eseményeit. Jártak egykorú lövészárkokban, hajdani harckocsironcsok helyén, láthatták egy lezuhant vadászrepülőgép becsapódási nyomát, megtudhatták, hogy még ma is rejtőznek jelöletlen katonasírok szerte a valamikori harcmező földjében. Mindeközben az érdeklődő tanulóknak lehetőségük volt az egyes helyszínekhez kapcsolódó eredeti katonai felszerelési tárgyat, harci kitüntetést, harckocsi és repülőgép alkatrészt kézbe véve közelebbi ismereteket szerezni a nyolc évtizeddel korábbi csatatörténetről.

S az ismeretekre aztán szükség is volt. Az emléktúra utolsó állomásánál a befejező mozzanat egy 10 kérdéses feleletválasztós feladatlap kitöltése volt, amelyben az aznap szerzett új ismeretekről tettek bizonyságot a sétáló emlékdélelőttön járt gimnazistáink. Búcsúzásképpen pedig a túravezetőktől minden résztvevő tanuló névre szóló emléklapot kapott meglepetés ajándékként. /Miskefi I./

Vélemények összegzése
Nincsenek hozzászólások

Sajnáljuk, a hozzászólási lehetőség jelenleg zárva van.