A szakma legmagas elismerését kapta Dr. Varga Ottó állatorvos
A Magyar Állatorvosi Kamara Pannon Területi szervezete, amely négy vármegye (Somogy, Vas, Veszprém, Zala) állatorvosi érdekvédelmi szervezete, már több mint egy évtizede szervezi éves kiemelt konferenciáját Hévízen. A konferencia első napján az Állatorvosi Kamara elnöke

A Magyar Állatorvosi Kamara Pannon Területi szervezete, amely négy vármegye (Somogy, Vas, Veszprém, Zala) állatorvosi érdekvédelmi szervezete, már több mint egy évtizede szervezi éves kiemelt konferenciáját Hévízen. A konferencia első napján az Állatorvosi Kamara elnöke a kamarai aktualitásokat-, az országos főállatorvos és a NÉBIH igazgatója az aktuális járványvédelmi helyzetet-, az Állatorvostudományi Egyetem rektorhelyettese az egyetem átalakulását, fejlesztését ismertette a napokban lezajlott eseményen. Ezt követően adták át az arra érdemesülteknek a Mócsy díjakat. (Mócsy János az Állatorvostudományi Egyetem világhírű belgyógyászat professzora volt.) Ezt a díjat évente egy állatorvos kaphatja meg a több, mint 3000 állatorvost tömörítő kamara országos küldöttjeinek szavazata alapján. A jelöltek közül a díjat egyhangú döntéssel a Badacsonytomajon élő és még nyugdíjasként is aktívan dolgozó Dr. Varga Ottónak ítélte a szakma. Veszprém vármegyében ezt az elismerést korábban csak a nemrég elhunyt Dr. Kégl Tamás veszprémi állatorvos érdemelte ki. Dr. Varga Ottó ma már Badacsonytomajon él, de nevéhez kötődik az ország első kisállat állatorvosi rendelőjének létrehozása és működtetése Tapolcán, illetve számos egyéb szakmai tevékenysége mellett, jelenleg is segíti a helyi Assisi Szent Ferenc állatmenhely munkáját, céljait.
Dr. Varga Ottó 1951.08.25-én született Tapolcán. Fiatal éveiben szüleivel Lesencetomajon élt. Édesapja gazdálkodó, édesanyja tanítónő volt. 1969-ben érettségizett a Pannonhalmi Bencés Gimnáziumban jeles eredménnyel. A bencés diákság később az egyetemi felvételinél gondot is okozott. Az Állatorvostudományi Egyetemre csak harmadszorra, fellebbezéssel vették fel, holott minden évben magasabb volt a pontszáma a felvételi ponthatárnál. Ezen időszakban Budapesten lakott albérletben és munka mellett felvételi előkészítőre járt. Sertésvágóhídon, mint trichinella vizsgáló dolgozott, majd az Állatorvostudományi Egyetem Élelmiszerhigiéniai Tanszékén Dr. Katona Ferenc tejhigiéniai munkáját segítette.
Dr. Varga Ottó 2024-ben „Pro labore et humanitate” Dr. Bödecs Lajos emlékérmet kapott. Ezt a kitüntetést négyévente olyan Veszprém vármegyei állatorvos kaphatja, akinek kiemelkedő szakmai munkája mellett, a közösségért végzett tevékenysége is példamutató /Fotók: Töreky L./
1976-ban diplomázott cum laude minősítéssel. Veszprém megyében nem volt ekkor üres állatorvosi állás, ezért Baranya megyében Kétújfaluban üzemi állatorvosként helyezkedett el. A tsz-állattenyésztését 400 tejelő tehén, 400 kocás sertéstelep, 1000 anyajuh és 20.000 tojótyúk szülőpár alkotta. Nagyon jó tanulóhely volt, de családi okok miatt mindenképpen Veszprém megyébe szeretett volna kerülni. Ez néhány év múlva sikerült is.1979-1983-ig Nemesszalókon dolgozott üzemi állatorvosként, valamint a területen lévő háztáji állományokat is ellátta. Közben már Tapolcán építkezett.1983-1986-ig a Taurina Állattenyésztő Vállalat szaporodásbiológiai és tőgyegészségügyi szakállatorvosaként tevékenykedett. Ez idő alatt megszerezte a szaporodásbiológus szakállatorvosi diplomát. 1985-ben Franciaországban a Sersia cégnél volt tanulmányúton, ahol az embrió átültetést, az embriófelezést gyakorolta. Itt találkozott először ultrahangos vemhességvizsgálattal. Még ez évben Martonvásáron részese volt egy nagyobb embrió átültetési projektnek. Francia kollégával közösen 56 üszőbe ültettek be felezett embriókat – akkor még véres úton -, amelyből 28 borjú meg is született.
1985-ben az országban elsőként nyitott kisállatrendelőt Tapolcán. Abban az időszakban csak állami állatkórházak voltak, magán állatorvosi rendelő még nem.
1986-ban került státuszba a tapolcai járásban körzeti állatorvosként. A hatósági munka mellett ellátta a Tapolcai Tsz tejelő tehenészetét, valamint a város mellett még öt község állatait. A tsz felszámolásával sem csökkentek feladatai, mert Szeremley Huba is felkérte őshonos állattenyésztésének irányítására, ellátására. Időközben a munkája a Dörögdi Mező Kft és a Tapolcai Állatmenhely állatorvosi munkáival is bővült.
Dr. Varga Ottó nevéhez kötődik az ország és Tapolca első kisállat állatorvosi rendelőjének létrehozása. Badacsonytomaji otthonában már nem működtet rendelőt, de tanácsot, segítséget, útbaigazítást szívesen ad annak, aki hozzá fordul. (A fotón Gyuszi kutyával…)
1992-ben ismét építkezett Tapolcán de már úgy, hogy a családi háza utca frontján külön bejáratú rendelőt alakított ki váróval, kezelővel és műtővel. Minden hétköznap este 5-7-ig rendelt, majd 7 óra után operált. Felesége volt a recepciós és a műtős asszisztens. 2006-ban a családi házat a rendelővel együtt eladta, mivel járási főállatorvosként magángyakorlatot nem folytathatott.
2006-2012 időszakban nyugdíjba vonulásáig Tapolcán kerületi főállatorvosként dolgozott. Ezt követően nyugdíjasként ellátja a Dörögdi Mező Kft húsmarha és juh állományát, néhány kistermelő húshasznú szarvasmarha telepét, az Assisi Szent Ferenc Állatmenhely Alapítvány Tapolcai Állatmenhelyét és élelmiszer-biztonsági tanácsadást, oktatást végez, HACCP dokumentációkat készít.
1973-ban másodéves egyetemista korában anatómia és szövettan szigorlat között megnősült. Harmadéves korában megszületett az első gyermekük. Sokszor éjszaka és hétvégeken konzervgyárban, építőanyag telepen dolgozott, hogy a kevés ösztöndíját kiegészítse. Felesége Zsuzsa mindvégig szilárd támasza volt részben azzal, hogy nevelte a gyermekeket, gondozta a beteg szülőket és nagyszülőket, részben pedig dolgozott a rendelőben is. Most már négy gyermekük és nyolc unokájuk van. 2007 óta Badacsonytomajon élnek. Úgy ment nyugdíjba, hogy egy percet sem volt táppénzen,
Egyetemista korában az OTP OB II-es csapatában sakkozott. Aktív korszakában vitorlázott a Balatonon saját vitorlásával, de Szeremley Hubával is az Adrián. Nyugdíjazását követően tavasszal, ősszel kerékpározik, nyáron szinte minden nap úszik a Balatonban, télen pedig 1-2 hetet síel.
A rendszerváltozást követően 1992-2005 között Tapolcán a Boldog Özséb Alapítvány kuratóriumának elnökeként előadásokat és hangversenyeket szervezett. 2000-2021-iga Bencés Diákok Veszprém megyei Egyesületének programokért felelős vezetőségi tagja, 2020 óta a Badacsonytomaji Katolikus Egyházközség képviselőtestületének tagja, 2023-tóla Badacsony Szőlőhegyért Egyesület alapító tagja. 2013-tól a mai napig a MÁOK Pannon Terület Szervezete Oktatási Bizottságának elnöke.
Magas színvonalú szakmai munkája során folyamatosan segítette kollégáit konzultációkkal, a fiatalokat pedig a gyakornoki képzés során. Járási főállatorvosként igazi közösséget alakított ki. Jogszabály ismerete és annak élethez igazodó gyakorlati alkalmazása és emberséges hozzáállása a megyében és megyehatáron túl is példaértékű az állatorvosok és a vállalkozók körében is.74 évesként is aktív praktizáló állatorvos.
Szívből gratulálunk! /Töreky L./