2025/04/19

„1848/49 hagyatéka nem kisajátítható!”- Tapolca a szabadságharcra és hőseire emlékezett

A szabadságharc helyi emlékhelyeinek koszorúzásával, katonai hagyományőrzők felvonulásával, bemutatójával, népzenével, néptánccal, térzenés fáklyás felvonulással, Dobó Zoltán polgármester ünnepi beszédével, végül a Kazinczy Ferenc Általános iskolai emlékműsorával tisztelgett a város  az 1848/49-es forradalom és szabadságharc hősei

A szabadságharc helyi emlékhelyeinek koszorúzásával, katonai hagyományőrzők felvonulásával, bemutatójával, népzenével, néptánccal, térzenés fáklyás felvonulással, Dobó Zoltán polgármester ünnepi beszédével, végül a Kazinczy Ferenc Általános iskolai emlékműsorával tisztelgett a város  az 1848/49-es forradalom és szabadságharc hősei és szellemisége előtt a magyarság talán legjelentősebb, legnagyobb hatású történelmi eseményének 177. évfordulóján.

Az ünnepi program hagyományőrző lovas felvonulással indult a Kisfaludy utcából a Kossuth utcán keresztül a városi köztemetőbe, majd a tóparti panteon falhoz. 15 óra után a TÁMK melletti parkolóban a Nyirettyű népzenei együttes muzsikájára sorakoztak fel a Radetzky Huszár Hagyományőrző Egyesület lovasai, a Tapolcai Lovasklub tagjai és a Gyulaffy László Hagyományőrző Bandérium vitézei.  Ez utóbbiak szablyavívó párbajjal és díszlövésekkel örvendeztették az ünneplőket, a Batsányi Táncegyüttes tagjai pedig egy szabadságharc-korabeli katonai toborzást megidéző koreográfiával ajándékozták meg az ünneplőket. A hagyományőrző lovas és gyalogos vitézekkel, továbbá a Tapolcai Ifjúsági Fúvószenekarral az élen innen indult a felvonulás. Résztvevői a Kossuth és Petőfi domborműveknél, később a régi városi köztemetőben Miltényi József huszárkapitány sírjánál, majd a tóparti panteon falnál, Török János honvéd alezredes és Török Antonius Flórián honvéd százados emléktáblájánál koszorúztak. Fejet hajtottak a helyi pártok, civil szervezetek, állami és önkormányzati intézmények, hagyományőrző társaságok képviselői.

Tapolca önkormányzatának képviseletében Dobó Zoltán polgármester és Dr. Iker Viktória jegyző koszorúzott. A Veszprém Megyei Kormányhivatal Tapolcai Járási Hivatala nevében Szabóné Szakács Judit hivatalvezető hajtott fejet. Az Egységben Tapolczáért Egyesületet Pass Sándor, Rózsa Dávid, Dalmai Melinda, Tölgyes Zsolt és Ádám Franciska képviselte. A Gyulaffy László Hagyományőrző Lovasbandérium Csobánc Váráért Alapítvány nevében Fodor Gergő és Hangodi László helyezte el a megemlékezés koszorúját. Német Zsolt, a Magyar Csendőr Bajtársi Egyesület virágait helyezte el az emlékhelyeknél. A Radetzky Hagyományőrző Huszáregyesület nevében Capári Róbert, Labovszky Imre és Pék László koszorúzott. A Vállalkozók Ipartestületét Vörös Béla és Kiss József képviselte. A Tapolcai Városszépítő Egyesület részéről Bertalan András elnök és Süle Zoltán hajtott fejet a tapolcai negyvennyolcasok emlékművei előtt.

Az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület, továbbá a Tapolca és Környéke Bányászati Hagyományápoló Egyesület koszorúit Podányi Tibor helyezte el a Miltényi sírnál, illetve a panteon falnál. A Demokratikus Koalíció (DK) helyi szervezete nevében Sibak András, Bakk István és Hrabovszki László emlékezett. Az Első Tapolca és Környéke TISZA Sziget koszorúját Bajkó Hajnalka és Vitai István helyezte el. A Fidesz-KDNP tapolcai szervezetének nevében Molnár Attila Ádám és Horváth Ernő koszorúzott. A Tapolcai Nőklub Egyesület nevében Wéberné Borbély Éva és Szabó Ilona, a Városért Egyesület részéről pedig Peszleg Sándor és Boczkó Gyula helyzte el a megemlékezés virágait az emlékhelyeknél. A koszorúzásokat követően, kora este  indult az alsó-tótól a fáklyás felvonulás, amely a  városi művelődési központnál ért véget.

A színházteremben összegyűlt szépszámú tapolcai előtt Dobó Zoltán mondott megemlékező beszédet. A város polgármestere hangsúlyozta, a magyarság 1848/49-ben megmutatta, hogy milyen teljesítményre képes, ha nemzeti létünk és nemzeti öntudatunk a tét.Ez az időszak számtalan hőst, nemes gondolatot termelt ki a magyar nemzet számára, komoly hagyatékot hagyva az utókorra. És valóban fontos ez a hagyaték. Nem véletlen, hogy ehhez a hagyatékhoz azonkívül, hogy a művészet összes irányzata hozzányúlt és feldolgozta, szeretné megkaparintani a mindenkori hatalom is, mindenki, aki ezt az országot az elmúlt másfél évszázadban vezette. Mindenki szeretné kisajátítani, a maga arcára formálni, felhasználni, elmondani, hogy ő az egyedüli letéteményese annak, amit őseink 48-ban megcselekedtek. Ugyanakkor, ha számot kellene vetnünk az elmúlt 17 évtized tetteivel, akkor kevés olyan méltó momentumot tudnánk mondani, amely 48-as teljesítményünkhöz fogható lenne… Városunk lakói közül félezren hullatták vérüket a szabadságharc során. Miltényi kapitány szinte csodaszámba menően tizennégy csatát harcolt végig és élt túl, kiállt mindazért, ami nekünk fontos… Most magyar nyelvvel, magyar szívvel emlékezhetünk Tapolca hőseire. Ezt az örökséget nem tudja kisajátítani senki, hiszen nem lehet megszerezni, birtokolni, csak ápolni és méltóvá válni rá- fogalmazott a polgármester, aki szerint akkor válhatunk méltóvá 48-hoz, ha nem hazavinni akarjuk vinni ezt a nagy szellemi örökséget, hanem  felnövünk hozzá és hozzátesszük a magunkét szellemi és erkölcsi értelemben egyaránt.

A polgármester gondolatait követően a Kazinczy Ferenc Általános Iskola tanulóinak Időkapu című emlékműsorát tekinthették meg a jelenlévők. A forradalom és szabadságharc kitörésének 177. évfordulója tiszteletére összeállított iskolai zenés ünnepi műsor látványában, koreográfiáiban és tartalmában is igényes ünnepi produkció volt, amelynek Berg Judit, Szélvésztől kergetve című regényének időkapu ötlete adott irodalmi keretet. A történelmi időszakot, annak lelkületét, legfontosabb szereplőit, hőseit megidéző kazinczys diákokat, Hatvaniné Felker Eszter és Sipos- Halász Eszter pedagógusok készítették fel./Töreky L./

Vélemények összegzése
Nincsenek hozzászólások

Sajnáljuk, a hozzászólási lehetőség jelenleg zárva van.