2025/03/18

Házasság hete- Hogyan biztosítsuk egymás jól-létét?

Gyakran előfordul, hogy az emberek az egészséget természetesnek veszik és csak akkor fordul meg bennük ez a tudatalatti szemlélet, ha valamelyik területen probléma lép fel. A házasság is ilyen terület, hiszen gyakran azt gondolják a

Gyakran előfordul, hogy az emberek az egészséget természetesnek veszik és csak akkor fordul meg bennük ez a tudatalatti szemlélet, ha valamelyik területen probléma lép fel. A házasság is ilyen terület, hiszen gyakran azt gondolják a felek, hogy az magától is működik, nem kell tenni érte semmit.  Dr. György Annamáriát, a  Testi-lelki Egészségfejlesztési Iroda vezetőjét kérdeztük a házasság hete alkalmából a házasság és az egészség közötti összefüggésekről. A szakember többek között arra figyelmeztet, hogy ne csak akkor kezdjünk el gondolkodni az egészségünkről és a házasságunkról, amikor valami gond adódik. Beszéljünk, beszéljünk, beszéljünk; ne legyenek tabutémák és ne hárítsuk a jeleket! Tudatosítsuk az igényeinket és a lehetőségeket! Tekintsük értéknek és élménynek az egészséget és a házasságot egyaránt!

Dr. György Annamária

–  A házasság „intézményrendszerét” tekinthetjük egy szerződésnek, hiszen esküre épül és bizonyos szabályrendszerek is létre jönnek. Ezzel az elköteleződéssel a szerződésszerű szabályok betartását is vállalják a házasságban élők, de ezen „paktumokat” fontos azonosítani, tárgyilagossá tenni a házasságot kötők között, különben a kommunikáció szabályszerűségeiből fakadóan könnyen konfliktusok keletkezhetnek.

A házasság védelme az ország alaptörvényében is szerepel, rögzíti, hogy családi kapcsolat alapja a házasság. Itthon a házasságkötés alaki szabályai is rögzítve vannak a PTK-ban, de ez más kultúrában eltérő lehet. Míg például hazánkban a házasságkötés két tanú jelenlétében nyilvánosan zajlik, addig Japánban nem kötelező a házasulandók együttes jelenléte sem. Az egészség védelme szintén jogszabályban meghatározott, az Alaptörvény XX. cikkében megjelenik: „(1) Mindenkinek joga van a testi és lelki egészséghez”.

De mit jelent egészségesnek lenni? Az egészség nem csupán a betegség hiánya, hanem a teljes testi-, lelki-, és szociális jóllét állapota. Kiemelném viszont az egyénnek a  környezete egészségi állapotáért viselt felelősségét is, ami többek között az egészségügyről szóló törvényben is megjelenik. Ezt a felelősség-felfogást a házasságban kell alkalmazni. Hiszen történhetnek váratlan események, tragédiák, de amennyiben nem egyedül kell megoldani, hanem társként mellettünk áll valaki, sokkal könnyebb eljutni a megoldásig. Persze deklarálható, hogy az egészségről alkotott fogalmak és a házassági kapcsolatok az emberek szociális és kulturális helyzetével is összefüggenek, de ezek tudatos fejlesztéssel formálhatók.

Az egészségünkkel kapcsolatos tudatos szemléletváltással kidolgozhatóak a különböző megoldási stratégiák, amelyekkel egy-egy nehezebb időszakot képesek leszünk áthidalni, kezelni. Gyakran előfordul, hogy az emberek az egészséget természetesnek veszik és csak akkor fordul meg ez a tudatalatti szemlélet, ha valamelyik területen probléma lép fel. A házasság megkötése után is elmondható, hogy valamiért azt gondolják a felek, hogy a házasság magától is működik, nem kell tenni érte semmit. Pedig a házasság mindennapi valóságához egyaránt hozzátartoznak az örömök és a feszültségek is. Nem lehet mindig ugyanaz a véleményünk, sőt szokták mondani: „ahol két embernek ugyanaz a véleménye ott az egyik felesleges.” Odafordulással, felelősséggel, a másik szeretetnyelvének beazonosításával tudatosan védhetőek a „szerződéseink”, biztosítható jóllétünk. /tl/

Vélemények összegzése
Nincsenek hozzászólások

Sajnáljuk, a hozzászólási lehetőség jelenleg zárva van.