A Testi-Lelki Egészségfejlesztési Központ munkatársai 2024. szeptember 21-re “Mozdulj ki! Irány a Padkűi kilátó!” elnevezéssel hirdettek mozgásprogramot Szennyainé Kovács Veronika vezetésével. Ősszel kiváló lehetőség a környékbeli túraútvonalakat felfedezni, legyen az túra, nordic-walking, séta, vagy erdőfürdő. Gyakorlatilag mindegy, csak mozogjunk – tájékoztatta és biztatja olvasóinkat Dr. György Annamária, az EFI irodavezetője.
– A mozgásnak számos jótékony élettani hatása létezik. A rendszeres edzés fokozza a szív és a tüdő teljesítőképességét, csökkentheti a vérzsír-szintet, a vérnyomást. Az aktív izommunka képes csökkenteni a vércukorszintet, segít megőrizni az ideális testsúlyt. Mindezek mellett a mentális egészségünkre is jótékony hatással bír, energetizál, csökkenti a stresszt, segíti az alvást és megannyi jótékony hatást felsorolhatunk még – sorolta az irodavezető. Dr. György Annamária hozzátette, éppen ezért hirdette meg a Testi-Lelki Egészségfejlesztési Központ a “Mozdulj ki! Irány a Padkűi kilátó!” elnevezésű programját.
– Nem pusztán egyszerű testmozgásról van szó, hiszen a vállusi elágazóból induló mintegy 15 km-es táv szép és érdekes látnivalókat, nevezetességeket is tartalmazott. Ilyen volt a Szent Miklós-forrás, mely a Keszthelyi-hegység legnagyobb vízhozamú forrása és az egykori pálos szerzetesek által is használatos volt. A jelenlévők eljutottak a Balaton-felvidéki Nemzeti Park egyik eldugott látványosságához, a büdöskúti erdőrészhez és a Szent Miklós-forrás között fekvő katonai kutyatemetőhöz is.
Megállapították, az árnyas bükkfák között kialakított kis állattemető méltó nyughely a katonai rangot viselt 12 eltemetett katonakutya számára. Később a 408 méter magas Pad-kő csúcson álló Padkűi kilátó volt a célpont. A túra jelentős részben erdős területen vezetett, így a résztvevőknek lehetősége nyílt minőségi időt tölteni a szabadban, elcsendesedni, levezetni a heti feszültséget.
Az erdő földünk és a rajta élő emberek egyik életforrása. Az erdőben történő túrának számos változata ismeretes. A japánból kiinduló erdőfürdőzés hazánkban is egyre elterjedtebb. Az erdőfürdő gyakorlatilag egy vezetett, tudatos séta a természetben. A megnevezés az 1980-as években Japánban kidolgozott shinrin-yoku módszer nevének megtévesztő tükörfordítása, ugyanis a séta a legritkább esetben jár tényleges fürdőzéssel, tartalmilag sokkal inkább azt fejezi ki, hogy érzékeinkkel elmerülünk a természet atmoszférájában. Ez a tevékenység többek között olyan civilizációs megbetegedésekre nyújthat gyógyírt, mint a szorongás, a depresszió, a stressz. /tl/ fotók: természetjáró.hu/