Egy otthonából elszökött stafford keverék a mai napon olyan súlyosan sebesített meg egy kerítés mögött védekező pulit az Egry utcában, hogy azt az állatorvos már nem tudta megmenteni. A sérült állkapcsú és átharapott torkú derék házőrzőt, gazdái nagy bánatára, el kellett altatni. Az eset nem az első volt a városban, néhány hónapja a Batsányi utcai állatorvosi rendelő előtt gyilkolt meg egy kisebb testű ebet egy közelben lakó, póráz nélkül kóborló harcikutya.
Az eset bekövetkeztekor a Bátor névre hallgató, alig egy éve befogadott puli gazdái nem voltak otthon, a kerítésrésen keresztül hadakozó, hörgő, vinnyogó, vérző kutyákat a szomszéd választotta szét.
Az esetről lapunkat Ullrike Vollner a tapolcai állatmenhely vezetője értesítette. Elmondta, a kedvtelésből tartott harcikutyák túlnyomó többségére jellemző az a viselkedésforma, hogy tartóikkal, illetve általában az emberekkel szemben lojálisak, sokszor barátságosak, ám fajtársaikkal szemben vérengző fenevadakká válnak. Szerinte nagy tévedés az az elképzelés, hogy a harcikutyáknál kizárólag jó vagy rossz nevelés kérdése a viselkedés.
– Ezek a kutyák kifejezetten gyilkolni akarnak és még csak nem is pusztán vadászösztöneiket elégítik ki, mint más fajták. Nem véletlen, hogy Németországban külön jogosítványhoz kötik és magas adóval is terhelik a harcikutyák tartását. Magyarországon is hasonló szigorításra lenne szükség, meg kellene határozni, hogy milyen kutyák számítanak harcikutyának és valamilyen módon szankcionálni kellene a tartásukat. A stafford típusú ebeket ma sokan divatból tartják, nem ivartalanítják, keverék szaporulataik az állatmenhelyen, illetve gondatlan, gyakran felelőtlen kutyatartóknál kötnek ki. Sajnos a hozzánk bekerülteket jó szívvel nem tudjuk ajánlani egyetlen befogadónak sem- árulta el az Assisi Szent Ferenc Állatmenhely vezetője, aki azt szeretné, ha jövőbeni törvények, szabályozások által a harcikutyák tartása jelentős mértékben visszaszorulna Magyarországon, s egyben Tapolca térségében is. /Töreky László/